Tõrva vald

Tõrva vallas on suurepärased võimalused sportimiseks ja aktiivseks eluviisiks!

Tõrva vallas tegeletakse spordiga nii suvel kui ka talvel ning aastas toimub umbes 50 spordiüritust. Populaarsemad spordialad on kergejõustik, orienteerumine, motosport, kelgutamine, suusatamine, jalgpall, võrkpall ja kettagolf. Valla keskseks spordiorganisatsiooniks on MTÜ Tõrva Spordiselts, mis on asutatud 2009. aastal. Tõrva Spordiseltsist on välja kasvanud piirkonna suurim spordiürituste korraldaja ja liikumisharrastuse propageerija.

Odaviskepealinn Tõrva

Tõrvast pärit odaviskaja Magnus Kirt on lennutanud kodupaiga suurele spordiareenile ning on kahtlemata hetkel kõige tuntum tõrvakas. Odaviskamine on Tõrvas üsna populaarne ning on pälvinud mitmel pool tiitli kui odaviskepealinn. Tõrvast on ka pärit odaviskaja Tanel Laanmäe, kes on 2015. aasta universiaadi kuldmedali omanik. Lisaks sellele on Laanmäe nimel mitmed juuniorite ja noorsooklassi Eesti rekordid odaviskes. Suurepäraseid saavutusi on ette näidata Mirell Luigel, kes Eesti naiste odaviske edetablis kolmanda koha omanik ning Marcella Liivil, kes on esindanud Eestit rahvusvahelistel tiitlivõistlustel. 

Tanel Laanmäe ja Magnus Kirt Tõrva staadioni avamisel. Foto: Egon Bogdanov

Noor kergejõustikulootus ja noorteklasside rahvusrekordi omanik mitmevõistluses on Romet Kivi, kellele viimased aastad erakordselt edukad on olnud. Peamised noorte treeningurühmad kergejõustikus kuuluvad spordiklubi Viraaž alla, kus treeneritena tegutsevad Viljo Grauding ja Rein Mikk.

Eesti kelgukoondise peatreener Peeter Kirdi eestvedamisel sai Tõrvast Eesti kelgutamise tugipunkt. Kuna Tõrvas kelgurada puudus, treeniti ja võisteldi Lätis. Kirdi õpilastest tuntuimaks võib pidada Helen Novikovi, kes osales 1994. aasta taliolümpiamängudel Lillehammeris ja 1998. aastal Naganos, saavutades vastavalt 19. ja 20. koha. Alates 2015. aastast kannab kergejõustikupäev olümpialastega nime Peeter Kirdi mälestusvõistlus, mille käigus võistlevad lapsed kolmevõistluses ning toimub põhivõistlus professionaalsete sportlastele Tõrva staadionil.

Kergejõustikupäev olümpialastega. Foto: Egon Bogdanov

Tõrvakad on silma paistnud ka motosprordiga, kus kuulsust on toonud praegune vallavanem Maido Ruusmann, Janar Kadak, Ivo Sults ja Remee Raamets, kes kõik tulnud Baltimaade meistriks bagikrossis. Rallikrossis on näidanud silmapaistvaid saavutusi Albert Veesaar, Karl Martin Volver ja Maiko Tamm. 

Au sees on ka pallimängud – kõige rohkem võrkpall ja jalgpall. Võrkpallis on vallas kaks suuremat võistkonda. Pika ajalooga Tõrva Võrkpalliklubi on tegutsenud aastast 1987 perekond Loormani eestvedamisel. Peamiseks suunaks on noortevõistkondade treeningud ja liikumisharrastuse propageerimine. Kasvandikest kuulsaim on Eesti meister ja karikavõitja ning Baltimaade meister Mari Loorman. Alatest 2018. aastast esindab meeste võrkpalli ka Tõrva Pall, kes osaleb nii Valga kui ka Viljandi maakonna liigades. Jalgpallis esindab valda JK Tõrva, kes mänginud parimatel aastatel Eesti II liigas. Viimati osaleti koos FC Tarvastuga moodustatud ühisvõistkonnana III liigas. JK Tõrvas treenivad nii meeste kui ka noorte võistkonnad.

Foto: Egon Bogdanov

Ilusaim staadion on kahtlemata Tõrvas!

18. septembril 2021 avati suvituslinnas Tõrvas täielikult renoveeritud staadion. Tõrva uus staadion annab võimaluse tegeleda pea kõikide kergejõustikualadega ning lisaks on staadionil olemas kunstmurukattega jalgpalliväljak, mis võimaldab mängida jalgpalli aastaringselt. Endise tenniseväljaku asemele loodud multiväljakul saab edendada tennise-, korvpalli-, jalgpalli- kui võrkpallioskusi. Staadion asub unikaalses asukohas ning on ümbritsetud metsade ja kauni Õhne jõega. Mets tagab tuulekindluse ning jõe voolav vesi hoiab temperatuuri madalamana, et treeningud oleks rohkem nauditavad. Pärast avamist tituleeriti meedias Tõrva staadion kõige ilusamaks spordiväljakuks Eestis. 

Tõrva gümnaasium ja seda ümbritsev kompleks koos vee- ja saunakeskuse Tõrva Veemõnula, discgolfi-, ratta-, valgustatud suusa- ja jooksuradade ning uuendatud staadioniga üks Eesti paremal tasemel tervisespordikomplekse. Tõrva Terviserajad nimetati 2017. aasta parimaks tervisespordirajaks ning 2021. aastal sai Tõrva Gümnaasiumi spordikompleks (kuhu kuuluvad spordihoone, Tõrva Veemõnula, staadion-palliväljak, välijõulinnak ja seikluspark) EOK poolt tunnustatud spordikeskuseks.

Liikumisüritusi terve aasta läbi

Terve aasta on kaetud erinevate liikumisüritustega – suvel saab end proovile panna tervisejooksude sarjas, talvel ootab liikujaid suusaseriaal, vahepealsetel aegadel kutsuvad liikuma tervisetunnid. Kevadel ja sügisel toimuvad lõbusad sõnaotsimismängud terviseradadel, mis panevad liikuma ka passiivsemadki elanikud. Kogu suve vältel toob igal teisipäeval võrkpallisõbrad kokku suvevolle, spordihuvilisi lähemalt ja kaugemalt tuleb Tõrva traditsioonilisteks võistlusteks – Tantsumäe mägede jooks, Tõrva järve jooks ja Kergejõustikupäev olümpialastega. Veteranid võtavad heitealadel regulaarselt mõõtu Pokardi staadionil. 2022. aastal toimus suvituslinnas esmakordselt Tõrva Triatlon.

Kõigil spordiüritustel saab silma peal hoida kalendri abil. 

Tõrva liigub!